A Formula-1 szablyrendszerben a 2010-es vben bevezetett vltoztatsnak ksznheten, miutn betiltsra kerlt a versenyautk futam kzbeni zemanyag-feltltse, a korbbi vekhez viszonytva a csapatoknak mg nagyobb hangslyt kell fektetni a boxkills sorn fennmarad mveletek, trtnetesen a kerkcserk elvgzsre.
Egy Formula-1-es versenyhtvge sorn a plya egyik legveszlyesebb helysznnek a kerkcserk helysznl szolgl boxutca nevezhet. A versenyaut kerekeinek cserje sorn szmos esetben okozott mr problmt egy nem megfelelen rgztett kerkanya, amely azt kveten, hogy a pilta a csapat vezet szereljtl kapott szabad jelzst kveten elindult a garzs ell, a boxutcban, vagy a plyra trtn kihajtst kveten levlt a tengelyvgrl. Az ilyen esetek elkerlse rdekben a Formula-1-es csapatokat lgkulcsokkal ellt olasz vllalat, a Paoli egy j fejleszts biztonsgi rendszert tartalmaz lgkulcsot dolgozott ki, amely a beptett nyomatkmr szenzorokkal s a kerkanya rgztshez szksges, illetve a belltott nyomatk monitorozst biztost LED-es visszajelzkkel egytt megfelel kontrolt tud biztostani a kerkcserk szmra.
A gyrt ltal kiadott informcikbl kiderl, hogy a DP 4000 TS tpuselnevezssel rendelkez lgkulcsokba mgneses elven mkd, gynevezett rints nlkli szenzorok kerltek beptsre, s a szerszmot hasznl szerel llthatja be a kerkanya tkletes rgztshez szksges nyomatk mrtkt. A rendszer tovbbi klnlegessge, hogy az elre meghatrozott, s adatbzisban rgztett forgatnyomatk adatok alapjn a szmtgpes felgyeleti rendszer automatikus jelzst ad a kerkkulcsot hasznl szerel szmra abban az esetben, ha az aktulis nyomatk rtke nem ri el az elzetesen meghatrozott szintet.

Nyomatkfigyel rendszer s szmtgpes felgyelet segti a kerkcserket a telemetriai rendszerrel sszekapcsolt kerkkulcsok hasznlatval.
Az j fejleszts kerkkulcs bemutatsa
A Paoli ltal gyrtott, fentiekben emltett DP 4000 TS tpus kerkkulcs ltezik bal- (DP 4000 TS LH) s jobbkezes (DP 4000 TS RH) kivitelben egyarnt. Az integrlt nyomatkmr szenzornak s a digitlis jelfeldolgoz processzornak (DSP = Digital Signal Processor) ksznheten egy valsidej, online mdon mkd, gynevezett Nyomatkfigyel Rendszer igyekszik knnyteni, s egyttal biztonsgosabb tenni a Formula-1-es versenyautk kerkcserit. A 0…5V kimenti jelet biztost kerkkulcs kapcsolatban ll a csapat ltal hasznlt, a telemetriai adatokat feldolgoz szoftverrel, amely arra hivatott, hogy a versenyek, vagy a tesztelsek alkalmval folyamatosan gyjtse az aut olyan lnyeges paramtereit, mint pldul a gumiabroncsok- s az olajrendszer hmrsklett, vagy a KERS mkdshez szksges akkumultorcellk feszltsgszintjt.
Abban az esetben, ha a versenyaut kereknek cserje kzben a kerkkulcs ltal ltrehozott nyomatk rtke elri az elre beprogramozott szintet, a szerszmon lv LED-ek mindegyike vilgtani kezd, amely azonnal informlja a szerelt arrl, hogy a rbzott feladatot tkletesen sikerlt teljestenie, vagyis az adott kerk rgztse megvalsult.
A DP 4000 TS kerkkulcs, amely 193mm hossz, s maximlisan 20bar nyomson hasznlhat, nem kevesebb, mint 3.79kg sllyal rendelkezik. Azt azonban hozz kell tenni, hogy a szerelnek ennl valamivel nehezebb szerszmmal kell elvgezni az F1-es versenygpek kerekeinek cserjt, hiszen a kerkkulcs kimeneti tengelyre mg egy, a kerkanyk megfogshoz szksges fejegysget is csatlakoztatni kell. A Paoli j fejleszts eszkznek tovbbi, figyelemre mlt paramtere, hogy az ltala elrhet 3000Nm-es maximlis forgatnyomatk mellett 20bar nyomson 9500 percenknti fordulatra kpes.

A telemetriai rendszer ltal adott visszacsatols tjn mkdtetett LED-ek adnak visszajelzst a kerkkulcs kezeljnek.
A Paoli ltal kifejlesztett DP 4000 TS teht egy meglehetsen kompakt dizjnt kpvisel, amely magas forgatnyomatk ellltsra kpes mindamellett, hogy a kerk rgztsnek mrtkrl mindvgig tjkoztatja a kerkkulcs hasznljt, ksznheten a telemetriai szoftverrel trtn sszektsnek.
Mitl olyan intelligens az j F1-es kerkkulcs?
A kerkkulcs nyomatkmr rendszere tulajdonkppen ketts funkcira kpes. Ez egszen pontosan azt jelenti, hogy nemcsak a fentiekben emltett mdon, a Formula-1-es csapat ltal hasznlt telemetriai szoftverben rgztett nyomatkrtkek figyelsvel ad visszajelzst a kerkkulcson kialaktott LED-ek felhasznlsval, hanem a szerel, illetve a mrnk segtsgvel a kerkcsere sorn alkalmasnak vlt nyomatk rtkt referenciaknt meg lehet adni a nyomatkfigyel rendszer szmra, s a ksbbiekben mr az jonnan eltrolt adat fog szerepelni a telemetriai rendszerben.

Specilis csatolmdul segtsgvel konfigurlhat a forgatnyomatk rtke.
A LED-ek s az azt mkdtet rendszer kalibrlhatsgnak lehetsge teht adott a csapatok szmra, amelyhez a Paoli az MSP-1-es nvvel rendelkez egysget ajnlja. A kismret eszkz standard Windows opercis rendszerrel zemel szmtgpen felteleptett s konfigurlt, a rendszerhez kifejlesztett PRAG programmal hasznlhat s illeszthet a nyomatkmr szenzor ltal tovbbtott adatokhoz. A kiegszt tovbbi mszaki jellemzje, hogy a nyomatkmr szenzorral elltott kerkkulccsal trtn mkdtetshez lehetsg van egy kls, 12VDC tpegysgrl trtn zemeltetsre is.
|