forma1
Ksznt

 

dvzllek az oldalon!

 

Ez az oldal a Forma-1 vilgval foglalkozik

Rengeteg rdekessget olvashattok a sportrl, kezdetekrl, csapatokrl, piltkrl s mg nagyon sok rdekessgrl...

Termszetesen minden nap olvashattok friss hreket.

rdemes minden menpontba benzni.

Szerkeszt: Gitta

Design: Gitta

Nyits: 2012. prilis 13.

Icon:

 

Kvesd az oldalt...

 

 

     
Men

Foldal

Vendgknyv

zenet a szerkesztnek

     
Forma1

Mi is a Forma-1?

F1 eltt-Grand Prix versenyzs

F1 vekben

Hallos balesetek

Forma-2

Forma-3

GP2

GP3

Rekordok

Gokart

rdekessgek

 
     
Szablyok

FIA

Technikai szablyok

Tesztelsi szablyok

Versenyszablyok

Balesetek/biztonsg

Zszlszablyok

Alkalmazhat bntetsek

     
Ma

Csapatok

Piltk

 

     
Szmll
Induls: 2012-03-14
     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
     
Az F1-es guminyoms-rzkel

A szakemberek szmra a Formula-1-es versenyautknl alkalmazott guminyoms-felgyel rendszer megtervezse s kivitelezse igazi kihvst jelent. Az energiaelltsban rsztvev elemeknek s az elektronikai alkatrszeknek ugyanis nemcsak az extrm G-erknek s a vibrcinak kell ellenllni, hanem a fktrcskhoz kzeli beptsk miatt az ott keletkez 1000˚C-os hmrsklettel is meg kell birkzniuk. Ebbl addan a Formula-1-es csapatok mrnkei mellett az alakulatok elektronikai rendszereinek ksztsre hivatott beszllt, mint pldul a McLaren Electronics Systems-nek is ki kellett vennie a rszt egy megfelel rendszer megalkotsban.

Amennyire egyszernek tnik a feladat, annl komplexebb kihvsnak kell megfelelnie az abroncsokban lv nyomst figyel elemeknek. A kerkabroncsban ugyanis vezetk nlkli rzkelket alkalmaznak, amelyek helyi UHF (ultrarvid hullm) rdicsatornn keresztl tovbbtjk az adatokat a piltaflkben elhelyezett kzponti vevegysgnek. Az gy sszegyjttt informcik pedig a versenyaut telemetriai rendszern keresztl a boxutca falnl kiptett irnytpulthoz tovbbtdnak.

A rendszer megfelel kialaktsa rendkvl nehz, hiszen autnknt az egy vevegysgbl, egy antennbl, s a ngy kerknl elhelyezett egy-egy szenzorbl ll csomagnak kell tkletes egysget alkotnia gy, hogy az ne jelentsen jelents slytbbletet a versenyaut egszre nzve. Mindezek mellett a vezetk nlkli technikhoz alkalmazkodva a szenzorok mkdshez szksges energiaelltsban rsztvev elemek cserlhetsgt is meg kell oldani gy, hogy vgl egy valban hasznlhat rendszer alakuljon ki. A korbbiakban alkalmazott rendszereknl az egyik legnagyobb problmt az elemek lettartama jelentette.

A Formula-1-es versenyautknl jelenleg hasznlt guminyoms-rzkel rendszer sikeressge a megfelel rdifrekvencis ramkr s a szenzorvezrl program tkletes sszhangjn alapszik. Az adattvitel titkostshoz kln kdrendszert alkalmaznak, ami lehetv teszi, hogy minden egyes versenyaut sajt nll azonost kddal rendelkezzen. A McLaren Electronics Systems ltal ksztett rendszereknek maximlis megbzhatsggal kell zemelni, hiszen j nhny lmeznybeli csapat autiban alkalmazzk az ltaluk tervezett s ksztett szerkezeteket.

A szenzorok – amelyek sajt Ltium tionil-klorid elemmel rendelkeznek – mkdtetshez 2.5…3.6V tpfeszltsgre van szksg. Az ltaluk mrhet nyomstartomny 0.3…2.068bar kztt mozog, s a mrsek sorn tlagosan +/- 10mbar pontossggal rendelkeznek, amely rtk maximlisan +/- 20mbar lehet. A nyomsmrk megfelel mkdshez elengedhetetlen az ltaluk mrt- s a vevegysg fel tovbbtott jelsorozatok megfelel felbontsa is, amely 0.69mbar/bit rtket kpvisel.

A Formula-1-es versenyaut kerekeiben elhelyezett szenzorok jeleit fogad vevegysg 8…16VDC tpfeszltsget ignyel annak mkdshez. A CAN buszon kommunikl egysg komplexitst mutatja azon adat is, hogy sszesen 240db rzkel jeleit kpes fogadni s eltrolni a mrnkk ltal a ksbbiekben elvgzend adatfeldolgozs rdekben.

A Formula-1-es autkban hasznlt guminyoms-rzkel rendszernek akr 1500g centripetlis ert is el kell viselni.

 

A burkolatok s tokozsok megfelel kialaktsa is elengedhetetlen. Az rzkel s annak tartja mindssze 40g-ot nyom, s az elksztse sorn hasznlt 6AL4V titnnak ksznheten pedig kpes ellenllni a kerkabroncsnl kialakul magas hmrskletnek, a G-erknek, s a gyorstsok, valamint a lasstsok sorn kialakul dinamikus terhelseknek.

Nem ritka az olyan eset sem, amikor az adott versenyplya hosszabb egyenesnek vgn a szenzorra akr 1500g centripetlis er hat. rdekessg, hogy a tesztelsek sorn kiderlt, hogy a kerk forgsa kzben kialakul dinamikus erhatsok kvetkeztben megvltozik az elemek vegyi sszettele, ppen ezrt az elemek megfelel mdon trtn specifiklsa s a megfelel burkolatok kialaktsa kulcsfontossgak a mkdkpes rendszer, s azok alkotelemeinek elksztse szempontjbl.

A fejlesztsek sorn a legnagyobb hangslyt az energiaelltsra kellett fordtani. A szenzoroknak lland kapcsolatban kell lenni a kerkabronccsal, s a rendszernek pedig folyamatosan mrnie kell a gumiban lv nyomst, hogy az esetleges defekt sorn jelentkez nyomscskkenst minl gyorsabban lehessen szlelni. A szenzorban lv vezrl program sszesen tfle adattviteli sebessget kpes produklni. Amikor a garzsban a kerken fent van a gumimelegt paplan, akkor a guminyoms rtke a legkisebb tviteli sebessggel, mindssze 2.5 msodpercenknt tovbbtdik a vevegysgnek, hogy ezltal is kmljk a rendszert mkdtet elem lettartamt. Abban az esetben viszont, ha a szenzor nyomsvltozst szlel, a mintavteli id lecskken. A leggyorsabb mrs sorn 0.2 msodpercenknt kapja meg a vevegysg a szenzor ltal tovbbtott jelet.

A megfelel mdon elksztett vezrl program segtsgvel egy elemmel tlagosan tbb mint 5 milli adattvitelt lehet megvalstani, mg a szenzort nhny tesztet s versenyt kveten ki kell cserlni.

Kezdetben a guminyomst felgyel rendszert biztonsgi felszerelsknt alkalmaztk a Formula-1-ben, melynek segtsgvel az esetleges defektet kvntk idben szlelni. Mra viszont nmileg vltozott a rendszer funkcionalitsa. A mrnkk eleinte nem bztak abban, hogy az j rendszerrel megfelelen lehet majd rzkelni a guminyomsban bekvetkez vltozsokat. A tesztelsek sorn azonban egyrtelmen bebizonyosodott, hogy a hmrskletben s a dinamikus terhelsben bekvetkez vltozsok jelents mrtkben befolysoljk a gumikban lv nyoms rtkt. A mai modern F1-es versenyautkban alkalmazott megoldsnak ksznheten teht mr nemcsak a biztonsgi szinten, hanem a plyn nyjtott teljestmnyen is nagymrtk elrelpst lehetett elrni az ismertetett rendszer hasznlatnak ksznheten.


Technikai adatok:

tmr: 25mm
Hossz: 16mm
Sly: 17.5g
Anyag: titn

     
Esemnynaptr

 

Kanadai Nagydj

2015. jnius 5.

1.szabadedzs: 10:00-11:30

2.szabadedzs: 14:00-15:30

2015. jnius 6.

3.szabadedzs: 11:00-12:00

Idmr edzs: 14:00-15:00

2015. jnius 7.

Futam: 14:00-16:00

     
Pontverseny llsa

1. Lewis Hamilton/126p

2. Nico Rosberg/116p

3.Sebastian Vettel/98p

Teljes lista...

     
Extrk

F1 viccek

Versek

Fantzik

 
 
 
     
Cserk

    

 

 

    

 

Tovbbi oldalak:

     

Letlthet idmr edzs s futam:

     

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!