|
Annak ellenre, hogy a Formula-1-ben szinte a legjabb fejleszts technikai megoldsokat, s egyben cscstechnolgis kommunikcis rendszereket alkalmaznak, a versenyz s a csapat kztti kommunikci egyik eszkzeknt tovbbra is alkalmazzk a tbb mint 50 ve mr jl bevlt megoldst, a boxutcai zen tblt. Versenyzs kzben a piltnak mindssze egy msodperce van arra, hogy elolvassa a csapata ltal a clegyenest s a boxutct elvlaszt falnl felmutatott informcikat.
A rgi szp idkben a csapatok szereli egy fekete tblra krtval rtk fel azokat az informcikat, amiket kzlni akartak az ppen versenyben lv piltjukkal. A modern kor Formula-1-re jellemz mdon ezek az eszkzk is kvettk a technika fejldst, hiszen alumniumcsbl, valamint sznszlas anyagbl ksztett keretbe foglalt, kis sllyal rendelkez szintn sznszlas anyagbl sszelltott tblkat hasznlnak erre a clra. Mint minden eszkznek, gy ennek is megvannak az alkalmazsbeli nehzsgei. Nemcsak az es jelenthet problmt a pilta szmra a tbln lv informcik gyors leolvassnl, hiszen a szeles idjrs is ppen olyan nagy gondot jelenthet, ha a tblt kezel szemly nem tudja azt mozdulatlanul tartani. A mrnkk termszetesen errl sem feledkeztek meg: a lgellenlls cskkentsre furatokat alaktanak ki a sznszlas anyagbl ksztett tblalemezen, ami mellesleg cskkenti annak slyt is.
A versenyznek a futamok sorn kialakult szoros kzdelmek kzepette nincs arra lehetsge, hogy tbb krn keresztl ksrelje meg elolvasni a tbln megjelentett informcikat. A csapat ltal kzlni kvnt adatokat rendszerint mindig a tbla ugyan azon pontjn szoktk megjelenteni: a fels sorban az aktulis helyezs, a teljestett vagy a mg htralv krk szma, a kvetkez sorokban a pilta eltt s mgtt halad ellenflhez viszonytott idklnbsg, a negyedikben pedig egyb kiegszt informcik kaphatnak helyet.
Joggal merlhet fel a krds, hogy a Hi-Tech vilgban mirt van szksg ezekre az zen tblkra. Brmilyen furcsa, de vannak olyan informcik, amelyek kzlse a piltk szmra ezzel a mdszerrel a legmegfelelbb. A versenyzknek igen kemnyen kell koncentrlni, s ha a versenymrnk a pilta szmra a rdin keresztl egy hatalmas listt kezdene felsorolni, hamar megkapn a visszajelzst: Hagyd abba, nekem a versenyzsre kell sszpontostanom! Mindezek mellett termszetesen a versenyautban alkalmazott rdis rendszer is kulcsfontossg szerepet jtszik a kommunikcis rendszerben.
Az elzekben ismertetett, 850x1100x40mm-es, 4.5kg sly, megfelel kerettel elltott, sznszlas anyagbl ksztett tblra helyezik fel a 200mm magas karaktereket tartalmaz fekete manyag lapokat, s ezekbl lltjk ssze a pilta szmra kzlsre kerl informcikat. A boxutcai zen tbla a mai napig sikeresen ellenllt a digitlis technika rohamos fejldsnek. A LED-es megoldssal kijelzett feliratozst nemcsak az elektronikai elemek felhasznlsbl ered nagyobb sly miatt nem alkalmazzk, hiszen azok elolvassa ers napstsben igencsak problmt jelentennek. Az zen tblkat gy klnbztetik meg, hogy a piltk neve mellett ltalban feltntetik a nemzetisgnek megfelel zszlt is.
Ez a meglehetsen egyszernek is nevezhet kommunikcis eszkz nem egyszer mentette mr meg egy csapat versenyt. Ehhez hasonl eset trtnt pldul a 2005-s Bahreini Nagydjon is, amikor Kimi Rikknen rdija meghibsodott, s kzlni kellett volna vele, hogy be kell mennie a boxba zemanyag-vtelezsre. A boxba trtn behvst rendszerint nem ezekkel a tblkkal szoktk jelezni, hiszen ez esetben knnyedn vilgoss vlhat a rivlisok szmra a csapat boxstratgija, de azon a futamon ez megmentette a McLaren napjt.
Az zen tblt hasznl csapattag s a pilta kztt a sikeres szerepls rdekben teht teljes sszhang szksges. A jelzseket lead szemlynek pontosan tisztban kell lennie versenyzjk pozcijval, s a megfelel pillanatban kell a clegyenesben felmutatni az idklnbsgeket, hogy azzal is jobb teljestmny elrsre btortsa a piltt.


| |