2015.05.18. 10:33, Margit-1225
Vagy valami egszen ms…
Tegyk flre egy pillanatra a rgi idk irnti nosztalgikus vgydsunkat, a jelenkor visszssgai miatt rzett dhnket s a kzelmlt pr unalmas versenye miatti csaldottsgunkat, s vessnk egy pillantst kicsivel tvolabbrl a Stratgiai Csoport legjabb „dntseire”! Volt egy ls, pr fontosnak lczott hatrozattal, melyekrl eddig csak kevs konkrtumot tudunk. Jvre lesz szabad gumivlaszts. Kt v mlva jra lesz tankols. s –br mg senkinek fogalma sincs, milyenek lesznek, de – megjul az autk klseje is.
Az F1 vlaszt el rkezett, s a forradalmi vltozsok mellett dnttt? Ugyan mr!
Tankols: Utltuk, de szeretjk!
A jtk ugyanaz maradt – csak mr ms szn bbukkal jtszk tovbb. Pnteken derlt gbl villmcsapsknt jtt a hr a tankols visszahozatalrl – nem volt benne a levegben. Hogy is lett volna? Manapsg mindenki a kltsgcskkents fontossgrl, a krnyezettudatossg hirdetsrl s a versenyek izgalmasabb ttelrl beszl – mrpedig 2009-ben ppen ezen elvek mentn hatroztak a dntshozk a tankols betiltsa mellett…
Az elvek vltoztak meg hirtelen? Nem hisszk, hiszen a tiltst ugyanaz a trekvs – ti. „a show” javtsa – motivlta, mint most az engedlyezst. 2008 oktberben sszelt a csapatok ltal alkotott Sportmunkacsoport, s tleteket gyjttt a jv vltozsaihoz. Itt vetdtt fl, hogy be kellene tiltani a tankolst. A htterben a kltsgek cskkentse, valamint az elzsek szmnak nvelse llt. Ne feledjk, ez az az idszak, amikor mindenki amiatt panaszkodik, hogy tbb a pozcicsere a boxutcban, mint a plyn, s amikor flmerl, hogy erre reaglva meg kellene jtani az autk aerodinamikjt keskeny hts szrnnyal s szlesebb, llthat els szrnnyal! Decemberben jratrgyaljk a krdst, s az FIA Vilgtancsa el terjesztik azt. Pr hnappal ksbb pedig biztoss vlik, hogy a tankolsok kora vget rt.
A rsztvevk szmra t s fl szezon kellett ahhoz, hogy rjjjenek, a tankols tiltsa rossz dnts volt? Ez sem lehet rv, hiszen az esetleges veszlyekkel mr akkor mindenki tisztban volt. Az FIA-elnk Max Mosley mr 2008 vgn elmondta: „n a tankols betiltsa ellen voltam, mert gy gondolom, ez a show rsze. De legalbb a kerkcserk maradnak, teht rdekes lesz megfigyelni, ezen a tren ki a leggyorsabb. Ezzel taln elejt vehetjk annak, amit a nyolcvanas vekben lttunk, amikor a versenyzk a futam els felben nem is harcoltak egymssal, mert sprolniuk kellett a gumikkal s a fkekkel.”
Szavaihoz nem kell kommentr. Ahogy a 2009 mrciusban rutinosnak mg aligha nevezhet Sebastian Vettelhez sem. „2010-tl igazn rdekes lesz tankols nlkl. Egy telitankolt autt vezetni eleinte olyan rzs, mintha teherautval mennl – ezt a gumiknak is brniuk kell.”
Ezek utn senki sem mondhatja, hogy a jelen problmi meglepetsszeren jttek. Akkor mirt vlasztottk ezt az utat 2009-ben? s mirt akarnak letrni rla hat vvel ksbb? Dilettantizmusbl? Kzenfekv vlasz lenne. Csakhogy itt ennl azrt tbbrl van sz.
Persze nem a mostani az els plforduls a szablyalkots tern az elmlt vtizedekben. Mondhatnnk, a „meggondoltam magam” alaplls a kzelmltban a szablyalkotk egyik legfbb jellemzjv vlt. Soroljuk? 2003-ban a Ferrari-uralom ellenszereknt bevezetik az egykrs idmr edzst, a korbbi ngyrl kettre cskkentik az els s msodik helyezett ltal kapott pontok kzti klnbsget, 2005-ben pedig betiltjk a kerkcsert. 2006-tl eltrlik az unalmasnak s igazsgtalannak tartott egykrs idmrket, ismt engedlyezik a kerkcsert, 2010-ben mr tl kevsnek tlik az els helyezett pontelnyt a msodikkal szemben, gy jn a 25 pontos rendszer. S kzben ktszer betiltottk, egyszer engedlyeztk a kiprgsgtl hasznlatt is, mikzben bevezettk, majd egy v utn elvetettk a dupla pontos rendszert… A felsorols mg gy sem teljes.
Mindez azt mutatja, hiba a sok vltozs, valjban semmi sem vltozik a sportgban: csak jrunk krbe-krbe.
Mire fel ht a tankols visszahozatala? A vlasz knny: a csapatoknak s szablyalkotknak egyszeren nincs ms tletk. Pontosabban a sajt nzsk olyan szoros korltok kz zrja ket, hogy csak folyton ugyanazon mentsgtletekkel llhatnak el.
gy megy ez mr j ideje
A Stratgiai Csoport lsnek egyik sarkalatos krdst a kltsgcskkents jelentette, m ezen a tren – lss csodt – most sem szletett eredmny. Felmerlt a szlcsatorna betiltsnak abszurd lehetsge, valamint a sokak ltal az F1 letben maradsnak zlogaknt emlegetett igazsgosabb pnzelosztsi rendszer talaktsa is. S mint az lenni szokott, a legrzkenyebb tmk esetn, gyorsan el is tereldtt a sz: „Jjjenek ht a kliensautk!” – kiltottak fel a helyzetket flt nagycsapatok. Mintha mr ezt is lttuk volna prszor korbban.
Hat esztendeje az vnek ugyanezen szakaszban pontosan ugyanez a folyamat ment vgbe – s annak az eredmnyt mr jl ismerjk. 2009 prilis-mjusban jrunk. Az FIA elnke, Max Mosley a gazdasgi vlsgra reaglva flveti a kltsgsapka bevezetsnek lehetsgt. A nagycsapatok hevesen tiltakoznak. Az elnk mdost, s knyszert erej kitteleket tesz: legyen ktszintes az F1, a kltsgsapkt betartk kapjanak nagyobb szabadsgot, a nagyok pedig ha akarnak, csak kltsk a pnzket, de szigor korltozsok mellett. A derekukat bead kicsiknek tbb tesztet engedlyeznnek, 60%-os szlcsatorna-modellekkel dolgozhatnnak az 50 helyett, annyi motort s vltt hasznlhatnnak, amennyit akarnak (s amennyire futja a limitlt kltsgvetsbl), tovbb megduplzhatjk a KERS teljestmnyt is.
A flhborodott nagyok persze a vilg szgyeneknt emlegetik a javaslatot. Patthelyzet. A kicsik rlnnek Mosley javaslatnak, hrom j csapat csak emiatt rkezne, de a nagyok a dnt sz. Mosley megbukik, tletbl semmi sem lesz. A nagyok jl jrnak, a korbbinl nagyobb hatalomra tesznek szert, Bernie Ecclestone pedig mindekzben alamizsnval prblja elhallgattatni az tvert joncistllkat (Lotus, Virgin s Hispania), s flajnlja nekik, hogy a kezdshez kltsgsapka helyett 10 milli dollrt ad nekik, ezen fell pedig llja az Eurpn kvli futamokra val utaztatsuk kltsgt.
A kliensautk hazugsga
Ismers? Bizony, a dnt sz ezttal is a nagycsapatok (a Stratgiai Csoportban a hatbl ngy nagycsapat), a ktszintes F1 tlete is flvetdtt (V8-as motorok, V6-os ikerturbk), radiklis tletekbl sincs hiny, s mg a kicsik el dobott alamizsna is megvan – csak pp most kliensautknak nevezik ket.
Az utbbi melletti rv meglehetsen tltsz. „Meg kell tallnunk a kiscsapatok megmentsnek mdjt, mert nem szeretnnk, ha tbbet kltennek, mint amennyit keresnek. A Stratgiai Csoport ksz gyri autkat knlni ms csapatok s j rkezk szmra. s ha elvesztennk egy csapatot, harmadik vagy negyedik autt is versenyeztethetnk” – mondja a nagylelk Mercedes sportigazgatja, Toto Wolff.
sszegezznk! Adott egy kzenfekv megolds a kiscsapatok megmentsre a pnzelosztsi rendszer tszervezse formjban, a nagyok viszont helyzetket fltve knjukban inkbb ms lehetsget ajnlanak. S ez vletlenl ppen olyan megolds, ami valjban megint csak sajt pozcijukat ersti tovbb…
Merthogy a partnerautk bevezetse valjban nem lenne ms, mint egyfajta modern gyarmatosts. Egy eszkz a teszt- s szlcsatorna-korltozsok megkerlsre, valamint a nagycsapatok helyzetnek bebetonozsra. ltala pedig kialakulna egy megosztott bajnoksg, ahol a konstruktr fogalma is j rtelmet nyerne.
Csak hogy itt is elhozzunk egy 2009-es pldt, Luca di Montezemolo, a Ferrari elnke 2009 mjusban a Mosley-fle kltsgsapka s a kicsiknek adott technikai elnyk kapcsn mg ppen azzal rvelt, hogy az effle megosztottsg csak megln a sportgat. „Vannak ktelyeim azzal kapcsolatban, hogy kt tborra osztjk a csapatokat, hiszen az egyik nyilvnval elnybe kerl a msikkal szemben. A bajnoksg ezltal sportszertlenn s eltorzultt vlik. Ez sszezavarn az embereket, s drmaian cskkenten a Forma–1 rtkt” – nyilatkozta.
Most ugyanez a mdszer mr a sportg rdekeit szolgln? mts! Valjban csak az szmt, hogy mindig a nagyok jrjanak jl. A kliensautkkal a kicsik csak fokozatosan eltororosssodnnak, elvesztenk valdi arcukat, teljes rtk konstruktri sttuszukat, s egy lpssel mindig a nagyok mgtt jr autjukkal elvennk tlk az eslyt arra, hogy megismteljk a Lotus 2013-as vagy a Williams 2014-es meglepetseit. Hivatalosan is tltelkcsapatokk, utnptlsgrdkk minstenk le ket.
s van itt mg egy veszly: tudniillik a nagyok kzl is mindig csak egy nyerhet. s ne legyenek ktsgeink: ha valaki hosszabb tvon nem nyer, az szemrebbens nlkl le fog lpni, ahogy tette a Toyota, a Honda vagy ppen a BMW. Mi marad utnuk a sportban? Kt-hrom gyrt, hat-nyolc egyforma aut? WTCC-s Citroen-fle hrmas gyzelmek? A 30-as veket idz Mercedes, Auto Union hziversenyek?
A sportgnak nem tmogatnia, hanem kerlnie kellene a gyrtktl val ilyen mrtk fggsget. Elvgre mr most is ppen a nagyok trhdtsa miatt szguld 300-zal a szakadk fel…
A leglnyegesebb krdsben mr dnttt a sportg...
Persze ne legyenek illziink, a kliensautkbl aligha lesz brmi is a kzeljvben. Ahogy mg a tankols visszahozatala kapcsn is korai rmkdni. Az elgondols most is csak figyelemelterels – sok ms flvetssel egytt. Sok-sok tlet, kevs cselekvs, ltszatintzkedsek – ez mit sem vltozott 2009 ta. Csak akkor nem a rajtnl hasznlt segdeszkzk hasznlatt, hanem a kerkmelegtket akartk tiltani; nem a turbmotor, hanem a KERS ltjogosultsgt krdjeleztk meg a technolgival nem boldogulk; s nem az igazsgos pnzelosztsra, hanem a kltsgsapkra mondtak nemet. s nem kvnatosnak, hanem nemkvnatosnak tartottk a tankolst…
Alain Prostnak teljesen igaza van: a sportgbl a hossz tv vzi hinyzik most leginkbb. Ideje lenne eldnteni vgre, hogy gazdasgosak akarunk-e lenni vagy sem? Prtoljuk a krnyezettudatossgot vagy csak a versenyzssel foglalkozunk? Sprolni akarunk vagy sem? Vagy mindig csak arra vgyunk, ami ppen nincs, arra trekedve, hogy valjban semmi se vltozzon?
Az FIA, a FOM s a csapatok a sportg bajait rezve vlaszt el rkeztek: cselekszenek vagy meneklnek. gy tnik, cstrtkn ebben az egyetlen krdsben egyhang dntst hoztak: mint az elmlt vagy szz lsk alkalmval mindig, ezttal is a legknnyebb utat vlasztottk, visszadugjk a fejket a homokba…
( motorsportal.hu )