2015.05.17. 12:52, Margit-1225
TEMP – mr nem F1-es szint?
Barcelonban komolyabb vita apropjul szolglt, hogy pnteken a GP2 idmr edzsn Stoffel Vandoorne 1:29,173 msodperces eredmnnyel szerezte meg a pole pozcit, ami mindssze 2,4 msodperccel volt lassabb Lewis Hamilton pnteki legjobb idejnl. A belga ezzel az F1 msodik szabadedzsn a 14. helyen vgzett volna – megelzve Pastor Maldonadt, a kt Saubert, a Force Indikat s a Manorokat.
Noha az sszkp nyilvnvalan torz (szmos tnyez miatt, radsul az F1-es pole-id mr tbb mint ngy msodperccel volt jobb a GP2-esnl), hogy a Forma–1 manapsg tl lass, egyre inkbb ltalnos vlemnny vlik (joggal vagy jogtalanul, arrl persze lehetne vitatkozni). Ezzel kapcsolatban sokatmondak egyes joncok pnteki szabadedzsek utn tett nyilatkozatai. Carlos Sainz: „Mr vezettem itt ennl gyorsabb autkat. Nem tl j rzs az autban lve ennyire lassan menni.”
Raffaele Marciello, aki sauberes tesztje utn a GP-es idmrn is rszt vett: „Nem jelentett olyan nagy klnbsget. Az er s a forgatnyomatk az F1-ben nagyobb. De amgy csak kt msodperc az eltrs, a fkezsi pontok nagyjbl ugyanott vannak, mivel az F1-es gppel gyorsabban rkezel meg, gy ugyanott vannak a pontok, mint a GP2-ben. Szval j lmny volt F1-es autval menni a GP2 utn, de elg hasonlak.”
Ezek utn csodlkozik-e brki is, ha az joncokat fiatal koruk miatt tmadjk, s amiatt panaszkodnak, az ifjoncoknak tl knny dolguk van a kirlykategrira val tlls sorn? A korbbi versenyz, David Coulthard szerint ez egyrtelmen termszetellenes folyamat, mely kulcsszerepet jtszik az F1 presztzs- s npszersgvesztsben. „A technika fejldik, a mobiltelefonok egyre knnyebb vlnak, az akkumultorok egyre tovbb brjk, a 100 mteres skfuts rekordideje egyre cskken – csak az F1-es autk lassabbak msodpercekkel, mint tz ve voltak” – hvta fel a visszssgra a figyelmet a skt a BBC-nek rt elemzsben.
„Termszetesen tbb oka is van ennek: mr nincs gumihbor, tiltjk a tankolst, az autkat pedig biztonsgi okok miatt lasstjk. Egyesek gy vlik, mr nem lehetnek ennl gyorsabbak, mert akkor egyes plykon mr tl gyorss vlnnak. n ezt nemigen hiszem. Monacban mr 1920 ta versenyeznek, s ez gy is lesz, amg valaki nem ugrat t a kertsen a tribnkre, veszlybe sodorva emberi leteket. Termszetesen mindent meg kell tenni az F1 biztonsgosabb ttelrt, s a technolgit is hasznlnunk kell erre. Azonban a veszly mindig rsze volt a sportgnak, amelyben az emberek 300-as temp fltt szguldanak. s ennek gy is kell lennie. Azt kell mondanunk: »H, lttad, mennyire gyorsak?«”
Coulthard kiemelte, az aktulis mezny tagjait is zavarja a lasssg. „Taln nem kne ezt a nyilvnossg eltt elmondanom, de tudom, hogy a mostani versenyzk nem elgedettek az aktulis F1-gyel, mert az autk lassabbak, s k nem rik el a kpessgeik hatrt. Nzed a fedlzeti kamers felvteleket a barcelonai hrmas kanyarban, ahol igazn a hatron kne tncolniuk, majdnem padlgzzal, ahogy pr ve mg volt. Most viszont jelentsen vissza kell vennik. A minap a 2000-es Francia Nagydj felvteleit kellett kommentlnom, amelyen dhsen gesztikulltam, mert nem tetszett Michael Schumacher vezetsi stlusa. Azok az autk igazn gyorsnak tntek. Termszetesen az F1 mg mindig gyorsnak tnik, de a klnbsg elgg jelents” – vli a skt.
Daniel Ricciardo nem tagadja, valban van hinyrzetk. „Amikor versenyzel, azt mindig lvezed, mg akkor is, ha az autd nem olyan gyors. Barcelonban elgg magnyos versenyem volt, hetedik lettem, s csak a sajt kridimet figyeltem, valamint vtam a gumikat. Ezzel nem voltam valami elgedett, nem a legjobb rzs. Az ember mindig gyorsabb akar lenni, s rezni, hogy a hatron van. A sajt hatraidat kell feszegetned. De jelenleg kicsit korltozva vagyunk” – nyilatkozta a Servus TV-nek.
„Mg emlkszem, hogy amikor 2009-ben elszr teszteltem egy F1-es autt, Jerezben sokkal gyorsabbak voltak a kridk, mint ma. Radsul akkor az els hrom tesztnap utn nekem egy hten t az gyban kellett maradnom, mert annyira ki voltam kszlve. Manapsg ilyesmire nincs szksg.”
MEGOLDS?
E problmt gy tnik, a Stratgiai Csoport is problmnak ltja: noha a pontos rszletekrl tovbbra is kdsen fogalmaznak, konkrtumokrl pedig mg mindig nem llapodtak meg, azt cstrtki lsk utn egyrtelmstettk, hogy mindenkppen gyorstannak a jelenlegi tempn. A tankols jbli engedlyezse egy lps ez irnyba – elvgre a lasssg rzst is elssorban a (korai) versenytemp generlja a szurkolban s a versenyzben.
GUMIK – vissza a gumihbort?
A lasssg s visszafogottsg egyik legfbb okt sokak szerint a gumikkal val sprolsi knyszer idzte el. A Pirellit emiatt Barcelonban is tbben brltk. „Vlemnyem szerint tl kemnyek ezek a keverkek ide” – panaszkodott pldul Pastor Maldonado. Toto Wolff hangslyozta, a barcelonai helyzetet korntsem szabad ltalnosnak tekinteni, m a lasssg elssorban szerinte nem az autknak ksznhet. „Egyes plykon – pldul Melbourne-ben vagy Knban – taln egy msodperc sem volt a htrnyunk a 2004-es leggyorsabb krkhz kpest, amikor mg V10-es motorokkal mentek. s ne feledjk, hogy a gumikon is sok mlik, hogy miknt teljestenek ezen a plyn. Szval nem csak az autkon mlik.”
Coulthard szerint a versenyzk a Pirelli munkjval sem elgedettek. „Senki sem mondja ki nyltan, de szinte senki sem elgedett a mostani gumik szerkezetvel s a keverktpusokkal, az emberek pedig emiatt elg negatvan viszonyulnak a Pirellihez. Ktsgem sincs afell, hogy ha erre krnk ket, a Pirelli sokkal jobb versenygumikat ksztene. A sportg irnyti nem akarnak gyrtk kztti versenyt, de n nem rtem, mirt. Fleg gy, hogy van rivalizls a motor- s karosszriagyrtk kztt is. Amg vannak korltozsok a tesztek s a kiadsok tern, semmi rtelme arra hivatkozni, hogy a gumihbor a kltsgek megugrsval jrna.”
A helyzeten a rivlis gumigyrt, az F1-es szerepvllalst jra fontolgat Michelin sportigazgatja, Pascal Couasnon szerint is vltoztatni kellene – akr gumihborval, akr ms, a gyrtkra knyszert erknt hat szablyozssal. „Az abroncsoknak ismt technikai szerepet kell kapniuk, nem csupn eszkznek kell lennik, nem azrt van szksg rjuk, hogy a segtsgkkel jobb tegyk az eladst. Nem normlis, ha a piltk nhny kr utn arra panaszkodnak, hogy le kell lasstaniuk, mert ellenkez esetben a gumik elkopnak” – vlekedett a szakember.
„Ez nem trtnhet meg! Napjainkban az F1-es versenyzk nem tudjk megmutatni, mire kpesek, mert az abroncsok nem teszik lehetv. Sajnos ez trtnik, ha egyedli beszlltkrl van sz: a cgeknek nincs motivcijuk a fejldsre. Ezt kzpszersgnek nevezik, s nem technolginak. Ha viszont technolgiai szempontbl is rdekesek a szablyok, a gyrtk mg egyedli beszlltknt is r lennnek knyszertve, hogy a lehet legmagasabb szint termkeket lltsk el.”
Coulthard is hasonlkppen ltja. „Az aktulis gumik egyrtelmen szerepet jtszanak abban, hogy kevs az elzs, mivel annyira rzkenyek, s sokat kell vni ket. Kommentls kzben elg nehz megmagyarznom, a Mercedes hogy vlik hirtelen egy msodperccel gyorsabb, amikor erre van szksgk. A WEC-ben a versenyzk Michelin-gumikat hasznlnak, s nekem azt mondtk, minden egyes krben rendesen nyomjk a 24 ra alatt. Olykor pedig csak egyetlen szett gumit hasznlnak kt-hrom 45 perces etap sorn. Az n idmben az F1-ben is ez volt a szoks: csak akkor vettem vissza, ha mr hsz msodperccel vezettem. Most azonban csak nagyon ritkn vannak igazn a hatron a versenyzk. Van, hogy egyltaln nem rik el. s ha gy van, sokkal kisebb esly van arra is, hogy hibzzanak. Nincs is annyi hiba, mint szokott lenni – pedig ez is csak nveln az izgalmakat.”
MEGOLDS?
A Stratgiai Csoport jelezte, elfogadjk a Force India szabad gumivlasztsrl tett javaslatt. Kt szk kzt a pad al? Nem tnik hossz tv megoldsnak. Ersen ktsges ugyanis, hogy ezzel el lehet-e rni a Michelin s Coulthard ltal kvnatosnak tlt hatst. s egyelre tbb problma merl fel az jts kapcsn, mint amennyire megoldst knl. Mi lesz, ha egy feleltlen vlaszts miatt baleset trtnik, ahogy attl a Pirelli retteg? Mi lesz, ha egy id utn mindenki azonos stratgira ll r, s mris oda a vltozatossg? Mi lesz, ha mindez egyszer szerencsejtkk silnytja a versenyhtvgket, s mr a futamok eltt kiderl, hogy a rosszul vlasztknak nem lesz eslye a vrtnl hidegebb vagy melegebb van?
DRS – lenne ms t is?
Az izgalmakat a tbb elzs is nveli – ez volt az alapgondolat a DRS bevezetse mgtt is. Csakhogy mikzben az elzsek szma az eszkz bevezetsvel valban nvekedett, ezen a tren is elllt a kzpszersg problmja. A pozcicserk jelents hnyadt ugyanis az egyszer kikerlsek teszik ki, mikzben a minsgi csatk s elzsek szma vajmi keveset ntt a mestersges megoldssal.
Coulthard szerint ezen is vltoztatni kell. „Nem tudok erre pontos megoldst, de biztos megvan a mdja annak, hogy olyan aerodinamikval elltott F1-es autkat tervezzenek, amelynl ez nem ekkora problma. Ha ez sikerlne, az F1 vgre mellzhetn a DRS segtsgvel trtn elzseket, amit mg most is nehz elfogadni a mesterkltsgk miatt” – mondta a skt.
A tervezmrnk Gary Anderson konkrt javaslattal is elllt. „A DRS – vagy ahogy n szeretem hvni, a Versenyzt Nyugdjaz Rendszer (Driver Retirement System, a szerk.) – szmomra a jelenlegi F1 legutlatosabb rsze” – rta az Autosport hasbjain. „Egyes plykon tl knnyv teszi az elzst, de Barcelonban nem ez volt a helyzet. Lewis Hamilton nem tudott elg kzel kerlni Sebastian Vettelhez ahhoz, hogy egyltaln prblkozzon. s Kimi Rikknennek is ez volt a gondja Valtteri Bottas ellen” – utalt arra, hogy a spanyol plyn a znkat megelz kanyarokban sokat szmt az aerodinamika, gy mg msodpercen bellre is nehz kerlnik a versenyzknek. Radsul autjuk 20%-ot veszt a leszorterejbl a turbulencia miatt.
A szakember szerint az els szrny megvltoztatsval el lehetne rni a DRS-hez hasonl hatst – de nemkvnatos mellkhatsok nlkl. „Kevsb kifinomult els szrnyra s javtott padllemezre lenne szksg. Ezzel a versenyzk anlkl kzdhetnnek egymssal, hogy tnkretennk a gumikat. Emellett – mivel meghatroz terlet a fejlesztseknl – cskkenten a kltsgeket is. Sokszor mr kis tkzsek sorn is jelentsen srlnek az els szrnyak, ezen elemet cserje is olcsbb vlna. s az lcsapatok sem tudnk egyszeren tlkltekezni a kisebb csapatokat csak az aerodinamikai fejlesztsre fordtott risi pnzekkel. Vgl, de nem utols sorban pedig egymssal versenyz autkat lthatnnk, ahelyett, hogy megprblnak mindig a boxban, jobb taktikval ellenfelk el kerlni.”
„Tudom, hogy az FIA s a csapatok sem akarnak vltoztatni, de az egyszerbb szrnyak hatkonysgt bizonytand elg csak megnzni a GP2-es barcelonai versenyt. Mikzben ott is bevezettk a DRS-t, szombaton a verseny nagy rszn nem mkdtt, de gy is lthattunk egymst kzelrl kvet autkat s elzseket. Ez egy lecke volt az F1 szmra – mr ha brki is tanulni akarna belle.”
MEGOLDS?
Miutn a jv aerodinamikai szablyairl mg csupn annyit tudni, szp s agresszv autkra vgynak, megoldsrl sincs rtelme beszlni. A regulk jragondolsa mindenesetre esly a vltoztatsra is – br jelenleg ersen ktsges, hogy a DRS eltnjn a sportgbl.
HSK – hov lettek?
Megvand gumik, mesterklt segdeszkzk s lass temp – mindez egy irnyba visz: a versenyzket fiziklisan kevsb terheli meg a vezets, mint korbban, radsul nem, hogy nincsenek arra knyszertve, hogy a hatrokat feszegessk, ha megteszik, azrt slyos rat fizetnek. Mrpedig ez nem csupn a versenyzst teszi „kzpszerv”, de a rsztvevk teljestmnyt is leminsti, s ezltal az imzsukra is rombol hatssal van.
Daniel Ricciardo gyerekknt Dale Earnhardot valdi hsknt csodlta (ezrt vlasztotta a 3-as rajtszmot magnak), szerinte hsk nlkl aligha vrhatjuk, hogy a sportg a rgi fnyben tndkljn. „Kisfiknt hsknt nzel fel a versenyzkre. Amit akkoriban csinltak, rendkvli volt. Most ez kicsit hinyzik. Nem mondom, hogy hsknek kne tekinteni minket, ahogy nem is gondolom, hogy mindannyian hsk volnnk. Viszont az emberek Nigel Mansellre s Alain Prostra mskppen tekintettek, mint a mai kor lversenyzire” – vlekedett az ausztrl.
Coulthard szerint ennek megvltoztatshoz elssorban a „gladitorharc” visszahozatalra lenne szksg. „Ha visszatekintnk, lthatjuk, hogy Ayrton Senna s Nigel Mansell idnknt alig brt flllni a futamok utn. Nem azrt, mert nem voltak j formban, hanem mert az autkat ennyire nehz volt vezetni. Ennek oka a gumik mellett, hogy teli tankkal rajtolnak, ami mellett mindig ms vezetni ezeket az autkat – emiatt lassabbnak is tnnek, mg a versenyzk nem lvezik annyira. Persze Senna s Mansell idejben sem volt tankols, de az autkat akkor nehezebb volt vezetni. Fontos, hogy a versenyzk lvezzk, amit csinlnak, s rezzk benne a kihvst. Ha az autk gyorsabbak lesznek, a versenyzk is lelkesebb vlnak, ahogy a mrnkk, a csapatok s a mdia is.”
MEGOLDS?
Ez a krds az res PR-nyilatkozatok s a mindent lv tv mdia korban sokkal sszetettebb annl, hogy az autk gyorsabb s agresszvabb ttelvel megoldst talljanak r. Mindenesetre a versenyzk „szabadon engedse” mindenkppen megfelel lps lenne.
TECHNOLGIA – visszalpni rdemes?
Hnapokon t folyt a vita arrl, hogy alaktsk a 2017-es szablyokat. A cl egy kznsgbartabb, figyelemfelkeltbb s kltsghatkonyabb formula elrse lenne. A jelenlegi V6-os turbknak sok ellenzje van. A nzk azrt nem szeretik ket, mert nem elg hangosak, a kiscsapatok pedig mert tl drgk. Bernie Ecclestone ezrt pedzegette a V8-asok visszahozatalt, s br a nzk egy rsze valsznleg rlne is ennek a lpsnek, nem tnik jrhat tnak. „Egyesek vissza akarjk hozni a rgi motorokat, de ezek nem oldank meg az F1 problmit. Sokkal olcsbb s halkabb megolds lett volna lovakat hasznlni azt kveten is, hogy feltalltk az autt, de ez nem lett volna valami elremutat gondolat. Ha visszafel haladna, az egyszeren nem tenn elgg relevnss ezt a sportgat, s ezzel a tmogatinak rdekldse is cskkenne” – mutatott r a szakr Joe Saward, aki korbban arrl is hosszasan elmlkedett, hogy a Forma–1-et ppen mindig a jv fel irnyul lendlet, valamint a sportgat megvltoztat, forradalmast technolgia vitte elre.
Szavaival nehz lenne vitba szllni, ppen ezrt helyesnek tnik a sportg j motorformulhoz val ragaszkodsa. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne min javtani. Martin Brundle szintn a jelenlegi technolgia megtartsa mellett rvelt. „Meg kell tartani a hibrid motorokat, melyeknek amgy is el kell rnik az 1000 lert, javtani kell a hangjukon, de kzben cskkenteni kell az rukat. Cskkenteni az rat sokkal olcsbb a gyrtk szmra, mint jratervezni a motorokat. Egyes elemek egysgestse cskkenten az rukat, s a motorokat is kzelebb hozn egymshoz” – rta a Sky Sports oldaln.
„Engedlyezzk bizonyos elemek megosztst. rlet, hogy mindenkinek ugyanolyan elemeket kell gyrtania az azonos szablyok mellett. Ha ezeket meg lehetne osztani, cskkenne az ruk, az autk kzelebb lennnek egymshoz, s ez a belpk rra is j hatssal lenne. Fkekrl, vltkrl s karosszrirl beszlek, melyeket a partnercsapatoknak adhatnak. Nincs rntgenszemnk, hogy tlssunk a kocsik bortsn, csak versenyzst akarunk ltni. 2017-tl n nem akarok olyan versenyzt hallani, aki azt mondja, vja a gumijt, vagy hogy a mrnk azt mondja neki, kerljn el mindent a futam vgn.”
Brundle egybknt emellett szlesebb, 18 colos kerekekre, jobban tapad, de tartsabb gumikra vltana. Emellett pedig az autkon is knnytene. „Cskkentsk a kocsik slyt 50 kilogrammal. A mostani autk 125 kilogrammal tlslyosak a korbbi vekhez kpest. Nehz gy, de meg kne oldani.”
Coulthard szerint a szlesebb autkat is vissza lehetne hozni. „Mindig is gy gondoltam, hogy jobban nztek ki a kt mter szles autk. Szerintem az 1997-es gpek jobban mutattak, mint miutn 1,8 mter szless vltak. Azok a tnyezk, melyek a kinzetet meghatrozzk, nem vltoznak, szval nincs abban semmi rossz, ha ezen a tren visszanylunk valamihez, ami mr korbban mkdtt.”
MEGOLDS?
Tovbbfejlesztett motorok, j kls, j gumik – tankols. A Stratgiai Csoport ezen a tren rszben mr meghatrozta az irnyvonalat. A tankols visszatrse tbb problmra (versenytemp, a sprols elkerlse) is megoldst knlhat, de fl, hogy ez is csak tneti kezels a gygyts helyett. Emlksznk mg arra, hogy 2009-ben a kltsgcskkents mellett a tl sok boxutcai helycsere, az elzsek szmnak nvelse volt az rv a tankols ellen…? Ami a motorokat illeti, ha a sportg tbb gyrtt kvn megnyerni magnak, elengedhetetlen a jvbe mutat megoldsok preferlsa. Nem szabad ugyanakkor figyelmen kvl hagyni a tlbonyoltott rendszerekre idegenknt nz szurkolk szempontjait sem.
DNTSHOZS – minden gondok gykere?
Rgta nyilvnvalnak tnik: hogy ennyi terleten ilyen sok problma merl fel a sportgban, taln nem a vletlen, hanem a kzs kivlt ok eredmnye. Rosszul mkdik az F1 dntshoz rendszere, s rossz annak struktrja is. Bernie Ecclestone szerint a csapatok rdekharcai lehetetlentik el a kirlykategrit. „Az a baj, hogy jelenleg demokrcia van, s ez nem j! n nem szeretem a demokrcit, sohasem engedhetsz ssze egy csapatnyi egymssal verseng szakembert, k sosem fognak egyetrteni. Akik nyernek, azok nem akarnak vltoztatni, viszont egybl mdostannak, ha k lesznek a vesztesek.”
A Red Bull-tancsad Helmut Marko hasonlkppen ltja a helyzetet. „Nem szabad hagyni a csapatoknak, hogy beleszljanak ebbe, mivel mindegyikk azt az llspontot vdi, ami rvn elnybe kerlhet. s emellett mg ott az FIA s a kereskedelmi jogok birtokosai, Bernie Ecclestone-nal. Itt egyszeren tl sok az rdek, gy nem lehet zld gra vergdni.”
S hogy hol a kit? „A szurkolk vlemnyt kne kikrni, nem a mrnkkt. Egy csoportt, melyet jzan tlkpessggel rendelkez szemlyek alkotnak. Amg a mrnkk is szerepet jtszanak ebben, minden csak vgletekig tlbonyoltott s vgtelenl drgv fog vlni.”
Alain Prost egyetrt: „Nem szabadna engedni, hogy a mrnkk alkossk a szablyokat. k nem a kiadsokon agyalnak, hanem ms dolgokon, s ezzel mindig rossz irnyba fogunk tartani” – vlekedett.
Majd hozztette, elssorban a vzit hinyolja a sportg mai vezetsge rszrl. „Mindig csak egy dolgon akarnak vltoztatni. De ha az nem egszen gy mkdik, ahogy kne, akkor taln az egsz koncepcit kne megvltoztatni. Sok kis problma van: a technikai szablyok, a kltsgek problmja. Azt kne kitallniuk, milyennek kpzelik a helyzetet tz v mlva. A Forma–E-ben ez teljesen ms, mi ott valamit ptgetnk. Az F1 helyzete stabil, s amikor gy van, senki sem akar vltoztatni, ez itt a gond. Mi folyton egyeztetnk, mindenki elmondja a vlemnyt, risi a szabadsgunk.”
VLEMNY
Hogy az F1 jelenleg strukturlisan hibs, nyilvnval. vek ta, nagyjbl a FOTA 2009-es lzadsa s trhdtsa ta gy van. Lehet vitzni a msodlagos fontossg krdseken, mint a motorhangok, a kinzet, a gumitpusok vagy ppen most a tankols, de amg a rendszer egsze nem vltozik meg alapveten, hosszabb tv javuls sem vrhat.
A Stratgiai Csoport a sportg jvjt meghatroz lst tart, az F1-gyel foglalkoz szakrk s szurkolk pedig kzben azzal viccelnek, vajon a rsztvevk el tudjk-e dnteni, tet vagy kvt igyanak… Mindez mris mindent elmond a Forma–1 jelenkori bajairl: a sportg szinte teljesen elvesztette hitelessgt, rajonginak bizalmt. A parttalan vitkkal, a tlszablyozssal s rdekharcokkal a rsztvevk vlemnye s trekvse egyarnt slytalann vlt.
s hiba tnik most gy, hogy a Stratgiai Csoport vgre fontos krdsekben hatrozott, valjban tovbbra is csak a felsznt kapargatjk. Megvan mr a jv fenntarthat zleti modellje? Hogy menthetk meg a privt istllk? Miknt erstik meg az izgalmas futamokhoz nlklzhetetlen kzpmeznyt? Tankolssal? Szebb s hangosabb autkkal?
A problmt vek ta az jelenti, hogy ott szigortanak s korltoznak, ahol nem szabadna (legyen sz akr motorfejlesztsrl, tesztelsrl, mrnki kreativitsrl vagy csak egy jelentktelen plyaszlestsrl), s ott hagyjk meg a legnagyobb szabadsgot, ahol a legkrosabb (a csapatok rjk maguknak a szablyokat).
Mintha a tanr krn meg az osztly tanulit, lltsk ssze az v vgi tmazr dolgozat krdseit… Taln az ellenrzkbe sok ts kerl majd, de a vals tudst nem fogja helyettesteni pr szpnek tetsz szmjegy...
( motorsportal.hu )