2015.05.18. 10:31, Margit-1225
A Nemzetkzi Automobil Szvetsg (FIA) pnteken kzlemnyben ismertette a Stratgiai Csoport mlt cstrtki lsnek hatrozatait, melybl tbbek kzt az is kiderlt, hogy a sportg dntshozi 2017-tl szeretnk visszahozni a tankolst. Az errl szl megllapodsuk persze mg korntsem tekinthet vglegesnek: egyfell az j szablyokat a Motorsport Vilgtancsnak kell ratifiklnia, mely legkzelebb a jv hnapban lsezik; msfell pedig a csapatok elbb azt is szeretnk megvizsglni, hogy e lps mennyiben nveln kiadsaikat.
A Forma–1-es szakrk kzl sokan brltk a Stratgiai Csoportot, amirt lland vltoztatsaival csak krbe-krbe jr; tbben pedig kiemeltk, hogy a tankols visszahozatala kiss abszurd lps azt kveten, hogy 2009 vgn ppen a kltsgcskkents s a versenyek sznvonalnak emelse miatt tiltottk be azt. Tbben pedig attl is tartanak, hogy a rgi mdszerhez val visszatrssel jra cskken majd az elzsek szma
A Speedweek szerint joggal. A portl kiemelte, 2010-tl tbbek kzt azrt is tiltottk be a tankolst, hogy a versenyzket rknyszertsk arra, hogy a boxutca helyett inkbb a plyn prbljk megelzni rivlisaikat. S ilyen szempontbl a tilts meg is hozta hatst, amit a lap statisztikkkal is altmasztott.
A mostani korszakot megelzen 1993 volt az utols olyan v, amikor nem engedlyeztk a verseny kzbeni tankolst. Abban a szezonban egy futamra tlagosan mg 26,36 elzsi manver jutott. Aztn a kvetkez vtl egszen 2009-ig ezen szm mindvgig 20 alatt maradt. Az utols tankols vben, 2009-ben pldul 14,4-es tlagot szmthattunk. (Azt persze rdemes megjegyezni, hogy az elzsszm cskkense valjban mr 1993 eltt megkezddtt, hiszen az 1980-as vek vgn s az 1990-es vek els kt vben mg 30 krl volt az tlagrtk.)
Aztn 2010-tl rvnybe lpett a tankolsi tilalom, s az elzsek szma mr az els vben drasztikusan emelkedett, 28,9 manver/versenyre – ennl tbb elzst 1989 ta nem lthatott az F1 kznsge. A kvetkez vekben pedig jabb drasztikus emelkeds jtt: 2011-ben az elzsek tlagszma mr 40 fltt jrt, mg 2014-ben 43,59-es tlagrtket szmoltak. E mutatk ugyanakkor mr a DRS bevezetsnek (s rszben az j gumistratginak) ksznhetk.
A f problmt az aerodinamika jelenti
Miutn ezen eszkz betiltsnak tlete egyelre nem vetdtt fel a szablyalkotk krben, attl nem kell tartanunk, hogy a tankols visszatrsvel ismt a 20 alatti tlagok is visszatrnek. Ms krds ugyanakkor, hogy sokan a DRS miatt is gyakran brljk a sportgat, mondvn, ennek ksznheten a mennyisg nvekedse a minsg rovsra ment, s az emltett elzsek j rsze valjban nem tbb puszta kikerlsnl. „A DRS nevetsges! ltala mr nem is lehetsges a j versenyzs. A versenyzk mr nem elznek, csak pozcit cserlnek. Ez az egyik dolog, a msik pedig az, hogy az autk nem kpesek kzel maradni egymshoz, mert a gumik ettl azonnal tnkremennek. Ez mr tl sok, s elgg bosszant is” – morgoldott pldul 1997 bajnoka, Jacques Villeneuve a Spanyol Nagydj utn.
Ezen problmra sokak szerint csakis az aerodinamika jelents megvltoztatsa jelenthet megoldst. Gary Anderson, az egykori Jordan-csapat ftervezje mr azt is tudja, min lenne rdemes vltoztatni – az ltala knlt megolds szerinte a DRS hasznlatt is kivlthatn. „Kevsb kifinomult els szrnyra s javtott padllemezre lenne szksg. Ezzel a versenyzk anlkl kzdhetnnek egymssal, hogy tnkretennk a gumikat. Emellett – mivel meghatroz terlet a fejlesztseknl – cskkenten a kltsgeket is. Sokszor mr kis tkzsek sorn is jelentsen srlnek az els szrnyak, ezen elemet cserje is olcsbb vlna. s az lcsapatok sem tudnk egyszeren tlkltekezni a kisebb csapatokat csak az aerodinamikai fejlesztsre fordtott risi pnzekkel. Vgl, de nem utols sorban pedig egymssal versenyz autkat lthatnnk, ahelyett, hogy megprblnak mindig a boxban, jobb taktikval ellenfelk el kerlni” – rta az Autosport oldaln.
( motorsportal.hu )