2015.04.30. 12:04, Margit-1225
Az elmlt vben gyakran vontak prhuzamot Kimi Rikknen s Sebastian Vettel kztt. A kt bajnok 2013-at remek formban zrta, s nagyok voltak az elvrsok is velk szemben 2014 kezdete eltt. Csakhogy a szezon sem csapataik, a Ferrari s a Red Bull, sem pedig a kt versenyz szmra nem gy alakult, ahogyan elkpzeltk. Mikzben autjuk kicsit sem fekdt vezetsi stlusuknak, s emiatt kptelenek voltak lendletbe jnni, szenvedsk s csapattrsuktl elszenvedett veresgeik miatt egyre frusztrltabb, motivlatlanabb is vltak. Amikor tavaly v vgn kiderlt, hogy 2015-ben csapattrsak lesznek, a Ferrari kapott is csps megjegyzseket, mondvn, hullmvlgyben lv csapatknt sikerlt kivlasztani maguknak a kt legkibrndultabb, legmlyebb gdrbe kerlt versenyzt…
Csakhogy az j idny eddig teljesen mskpp alakult: nem csupn a Scuderia, de Vettel s Rikknen is a semmibl jult meg, s mintha kicserltk volna ket, motivltak, vidmak – s nem utols sorban sikeresek lettek. A Sky Sports elemzje, Mark Hughes szerint korntsem vletlen, hogy hirtelen mindketten felszll gba kerltek, kettejk teljestmnyjavulsa nagyon is sszefgg egymssal – s htterben idei autjuk, az SF15-T stilris sajtossgai llnak.
A brit szakr a kt ferrarisrl ksztett elemzsben kiemelte, az F1 szintjn a versenyzk kztti valdi klnbsgeket mr nem annyira a kpessgbeli eltrsek adjk, sokkal inkbb az, ki mennyire tudja sszehangolni sajt termszetes vezetsi stlust mindenkori autja sajtossgaival. „Az SF15-T-ben a kt versenyz egyarnt sokkal inkbb kpes kifejezni nmagt, mint tavaly a Red Bull RB10-esben, illetve a Ferrari F14-T-ben. A klnbsg klnsen Rikknen esetben erteljes, akinek az autja gyengbb volt tavaly, mint Vettel. De valjban egyikk sem volt kpes alkalmazkodni a vezets tern a kocsijuk hinyossgaihoz gy, mint a csapattrsaik, Daniel Ricciardo s Fernando Alonso” – rja Hughes.
Majd kiemeli, a Ferrari technikai igazgatja, James Allison idn egy jl fejleszthet, jl rthet s – taln nem a legnagyobb, de legalbb – kvetkezetes leszortervel br autt adott nekik, amibl mindketten kpesek is kihozni a maximumot. „Hogy hogyan teljestennek az idei Ferrariban a korbbi csapattrsaikhoz kpest, nem tudhatjuk biztosan, de egyet lefogadhatunk: a klnbsgek sokkal kisebbek lennnek, mint tavaly” – jegyzi meg Hughes.
A szakr aztn mlyebben is elmerlt a kt versenyz tavalyi problmiban. „Valahnyszor a kemny s kzepes gumirl lgy s szuperlgy gumira vltottak, Rikknen htrnya Alonsval szemben jelents mrtkben cskkent, idnknt el is tnt. Ha csak a valdi kpessgeiken mlt volna, a klnbsg lland lett volna. A nagy versenyzk sajtja, hogy kpesek alkalmazkodni a klnbz autkhoz. Ebben Alonso mesteri, s mivel Vettel s Rikknen a mlt vben nem boldogult, ez csorbt a nagysgukon. De ez korntsem jelenti azt, hogy k ne lennnek kpesek ugyanilyen szinten teljesteni, ha megkapjk az auttl azt, amire szksgk van – hiszen ezt mr mindketten szmtalanszor meg is tettk a karrierjk sorn” – rja Hughes, aki szerint javulsuk annak ksznhet, hogy idn a Ferrari jra lehetsget biztostott nekik erre. A csapatfnk Maurizio Arrivabene nem vletlenl hangslyozta Bahreinben formajavulsuk kapcsn, hogy egyik els intzkedse Maranellban az volt, hogy sszelt a mrnkkkel, s megkrte ket, hogy a kt versenyz stlushoz ill autt alkossanak meg.
Amirt Rikknen az idmrn kptelen tartani a lpst Vettellel
Hughes emellett a kt bajnok kztti klnbsgekrl is elmlkedik elemzsben. Elsknt megllaptja, ami az idei versenyhtvgkbl eddig egyrtelmen kirajzoldott: Vettel az idmr edzseken jobb teljestmnyre kpes csapattrsnl, mikzben Rikknen Bahreinben bizonytotta, hogy jobban bnik a gumikkal, s hosszabb ideig letben tudja tartani ket. Mindez szerinte ugyanazzal magyarzhat, amivel tavalyi mlyreplsk is. „Rikknen ugyanazrt teljest olyan jl a versenyeken, amirt nehzsgei vannak az idmrkn – ez a vezetsi stlusbl ered. Ennek ksznheten minimlis energit vezet a gumikba, s a versenyen pontosan erre is van szksg, de a kvalifikcin gy nem kpes elgg felmelegteni a gumikat a felvezet krn. Radsul az SF15-T egyik gyenge pontjt is ez jelenti.”
„Az gumik idelis hmrsklett egy sszetett mechanizmussal lehet elrni. Ha a gumi futfellete elg kemnyen tapad az aszfalthoz, a h thatol a gumi belsejbe, aminek ksznheten elll az idelis bels hmrsklet is, lehetv tve, hogy az abroncs elgg eldeformldjon ahhoz, hogy tapadjon. Ha a futfellet hmrsklete egyenslyban van a bels hmrsklettel, a gumi boldog, s tartssga is garantlt. Ha viszont a fellet nem tapad elgg, a r hat erk nem lesznek elg nagyok ahhoz, hogy kell ht termeljenek a gumi belsejben, s az abroncs tlsgosan merev marad ahhoz, hogy megfelelen tapadjon” – avat be a gumihasznlat titkaiba Hughes.
Majd kiemeli, az idei Ferrari egyik f sajtossga, hogy ugyan kpes elrni a gumi felleti s bels hmrsklete kzti egyenslyt, de lassabban, mint pldul a nagyobb leszortervel br Mercedes, gy Vettelnek s Rikknennek tbb kr is kellhet az idelis htartomnyba kerlshez. A Ferrari tbbek kztt emiatt nem kpes annyira kzel kerlni a cmvd grdhoz szombatonknt. s emiatt van htrnyban Rikknen is csapattrshoz kpest az idmrkn. „gy elg nehz kihozni a maximumot az autbl egy krn: nagy haterket generl vezetsi stlusra van szksg ahhoz, hogy elrd az optimlis hmrskletet. De mihelyst elrted, a gumi egyenslyi llapotba kerl, s a kisebb haterk mr tartstjk azt.”
„Vettel stlusnak ksznheten sokkal nagyobb ert visz a gumikba a kormnyon s a gzpedlon keresztl is, mint Rikknen, s ez jl ltszott azon, hogy Rikknen mennyire szenvedett Sanghajban s Bahreinben is az idmrs krnek elejn. Vettel kpes mr a kr elejn magasabb hmrskletet elrni, s ez a kulcsa az idmrs flnynek.”
„De a bahreini versenyen mr az jelentette a f kihvst, hogy minl tovbb letben tartsd a gyorsabb lgy gumikat. Ezen a tren pedig Rikknen egyrtelmen jobb volt – annyival, hogy az els etapja vgn mr amiatt panaszkodott, hogy Vettel fltartja t.”
Hughes mindezek utn kiemelte, az elkvetkez versenyek gumivlasztsa nem csupn a Ferrari s a Mercedes prharcnak alakulsra lesz komoly hatssal, de Vettel s Rikknen hzon belli kzdelmre is – jllehet, szerinte az effle stilris klnbsgeket nem szabad annyira leegyszersteni, hogy azokbl lland, minden helysznen rvnyes szablyokat alkossunk. „A valsgban a versenyzk relatv teljestmnye rkk vltozik. Ahhoz, hogy pontos jelentst olvassunk ki ezekbl, nem szabad tlsgosan dogmatikuss vlnunk” – zrta elemzst a Sky Sports szakrtje.
( motorsportal.hu )